Hrad Karlštejn: Jeden z nejvýznamnějších českých symbolů

Když se lidí ve svém okolí zeptáte na pět nejznámějších hradů, většina pravděpodobně jako první uvede Karlštejn. Původně středověkou stavbu započal ve 40. letech 14. století jedenáctý český král Karel IV. a právem ji najdete na většině prospektů, které mají do naší vlasti nalákat zahraniční turisty. Renomé Karlštejna má ovšem opodstatnění. Jedná se o impozantní pamětihodnost a jeden z nejvýznamnějších českých symbolů. V průběhu husitských válek sloužil jako úschovna korunovačních klenotů. Český král a římský císař Karel IV. se zasloužil o mnohé. Některé z jeho činů si pravidelně připomínáme při toulkách vlastí. Návštěva hradu Karlštejna , který vladař založil v roce 1348, je jedním z nich. Výstavba místa určeného pro uschování královského bohatství probíhala téměř dvacet let a byla dokončena v roce 1365 vysvěcením kaple sv. Kříže. Oku pozorného turisty neuniknou renesanční prvky z 16. století, kdy byly provedeny menší stavební úpravy. Ke konci 19. století hrad prošel rekonstrukcí pod vedením architekta Josefa Mockera. Rozhodnete-li se pro výlet na Karlštejn, mějte na paměti, že prohlídkové okruhy (jsou celkem čtyři: základní, exkluzivní s prohlídkou kaple sv. Kříže a prohlídka velké věže) lze absolvovat pouze s průvodcem. Vzhledem k tomu, že památku ročně navštíví přes 200 tisíc turistů, je vhodné provést rezervaci v dostatečném předstihu. Bez rezervace (a bez průvodce) je možná pouze návštěva výstavy Karlštejnského pokladu. Zajímavý však není pouze samotný hrad, co nabídnout má celé Karlštejnsko. Rezervujete-li si romantické ubytování u Karlštejna, budete mít jako na dlani desítky turistických cílů. K nejoblíbenějším místům v okolí podle Trip Advisoru patří lom Velká Amerika, Muzeum Betlémů, Zoopark Karlštejn, berounské medvědárium a Svatý Jan Pod Skalou.
Zřejmě největší soubor tipů na výlety najdete v publikaci Krajinou Karla IV. s panoramatickými fotografiemi Vladimíra Glasera.
Luxusní ubytování u Karlštejna zase najdete v romantickém Hotelu Mlýn Karlštejn, který si několikrát v řadě vysloužil ocenění svatebního místa roku.  O tom, že zcela zaslouženě, se můžete přesvědčit v následujícím videu: https://youtu.be/6iHOpw_fmLE

Publikováno: 31. 10. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Dovolená v ČR

Autor: Nikola Vondráková