Karavaning a 5 nejčastějších dotazů o dovolené v obytném voze či karavanu

Dovolená v karavanu nebo obytném voze si v České republice za poslední roky získává stále více příznivců. Ti oceňují zejména volnost, dobrodružství a romantiku, které karavaning nabízí v celé své kráse. Proto jsme připravili souhrn nejčastějších dotazů, na které se v souvislosti s dovolenou v karavanu či obytném voze ptáte.

1) Stačí mi řidičský průkaz skupiny „B“?

Ano, pro řízení většiny obytných aut vám postačí klasický řidičák pro osobní auta, tedy skupiny „B“. Předpokladem je, že budete pilotovat obytňák s nejvýše 8 místy k sezení (mimo post řidiče) a celková hmotnost vozu nepřesáhne 3,5 tuny. Obdobně jsou na tom karavany. I v tomto případě vám většinou postačí řidičský průkaz skupiny „B“. Splněny musí být však 3 podmínky:
  • Osobní vozidlo disponuje nejvýše 8 místy k sezení (mimo řidiče) a celková hmotnost nepřevyšuje 3,5 t.
  • Přípojné vozidlo (karavan) nepřevyšuje celkovou hmotnost 750 kg.
  • Osobní vozidlo a karavan v součtu nepřevyšují povolenou hmotnost 3,5 t.

2) Kde můžu přenocovat?

Přenocovat v karavanu nebo obytném voze můžete prakticky kdekoliv. Vždy se však držte alespoň základních zásad:
  • Nevypouštěje odpadní vodu mimo k tomu určená místa.
  • Dodržujte noční klid a zdržte se hlasitých projevů.
  • Neparkujte v místech, kde byste mohli překážet.
Alternativu k nocování v kempech pak představují tzv. Stellplatzy, tedy místa přímo určená pro obytné vozy a karavany. Za mírný poplatek (často i zdarma) zde můžete využít třeba připojení k elektřině, čistou vodu, výpusť odpadní vody či likvidaci náplně chemického WC. V každém případě předem doplňte vybavení a příslušenství karavanu o potřebné věci. Kdo je připraven, není překvapen!

3) Je karavaning vhodný i pro děti?

Karavany i obytné vozy jsou coby druh dovolené vhodné i pro malé děti. Tempo i četnost zastávek si dávkujete sami a v případě potřeby můžete prakticky kdykoliv zastavit na odpočívadle, využít sociální zařízení, anebo se jít projít. Každopádně, před delší vyjížďkou doporučujeme vyrazit například na víkend do vzdálenosti nedaleko domova. Tak si ověříte, jak vaše děti karavaning snášejí.

4) Zvládnou pobyt v karavanu i starší osoby?

Bezpochyby ano. Nejen v České republice, ale ve světě obecně se karavaning stal oblíbeným druhem dovolené, kterou spolu tráví například prarodiče a jejich vnoučata. „Člověk je starý tak, nakolik se cítí,“ říká se. Doporučujeme se však nepřeceňovat a dopředu zvážit, zda předpokládaný počet kilometrů za volantem v dnešním rušném provozu zvládnete.

5) Můžu si s sebou vzít domácího mazlíčka?

Stejně jako v případě dětí je karavaning vhodný i pro domácí mazlíčky, kterým můžete pravidelně dělat přestávky na vyvenčení. Za předpokladu, že vaše zvíře snáší cestu autem a pobyt mimo domov mu umožňuje i jeho charakter. Zatímco drtivou většinu psů můžete na výlet s karavanem nebo obytným vozem bez obav přibrat, třeba kočky, které jsou fixované na domácí prostředí a v přírodě by se vám pravděpodobně ihned zaběhli, doporučujeme nechat doma. A nezapomeňte si ke karavanu pořídit markýzu či stan - poslouží zvířeti i vám jako útočiště před ostrým sluníčkem.

Publikováno: 30. 01. 2018

Kategorie: Praktické tipy

Autor: Nikola Vondráková

Tagy: dovolená v karavanu