Příběhy, legendy Chateau Heralec

Tajemství zámeckých komnat. Příběhy a legendy historického hotela

Hoří vaše srdce pro dávné legendy, tajemné příběhy a historické zajímavosti? Potom vaše duše zaplesá při pobytu na zámku Chateau Herálec. Někteří hosté se pídí po historických faktech a reáliích, jiné zaujme moderní architektura vetknutá do prostor starých stovky let a někdo se možná ztratí v legendách místního kraje. Ochotný a stále usměvavý personál vám s radostí povypráví dávné příběhy zámeckých zdí sahající osm set let hluboko do historie.

Co se na dnešní podobě zámku podepsalo?

Zámecké pokoje leccos samy napoví o tom, jak se kdysi možná na zámku žilo. Pokud ale chcete podrobnější představu, budete muset vědět více. Národní kulturní památka Chateau Herálec se už čtyři sta let pyšní červenými věžičkami s typickým cimbuřím čnícími nad hlubokými lesy Vysočiny. Ty se sice staly jeho poznávacím znamením, ale součástí nejsou zdaleka po celém dobu jeho existence. Ve třináctém století, kdy se z archívů dovídáme o zámku poprvé, vypadal úplně jinak a patřil Želivskému klášteru. Jeho majitelé se samozřejmě často střídali, svého času patřil Jindřichovi z Rožmberka, později zámek i okolní krajinu vlastnili několik generací Trčkové z Lípy.

Každý jeden majitel se nějak zapsal do dnešní podoby zámku, největší vliv na jeho vzhled měl ale v roce 1861 architekt B. Waschmann, který se postaral o jeho gotizování. Smutná část historie areálu se samozřejmě týká období po Druhé světové válce a komunismu. Zámek byl zkonfiskován a „staraly se“ o něj Československé textilní závody tak, že skončil v absolutně dezolátním stavu. Využíván byl jako textilní a internátní škola. Komplex se ale v roce 2004 dostal do rukou manželům Kasperovým, kteří zrealizovali projekt rozsáhlé památkové a historické obnovy.

Příběhy zámeckých apartmánů

Další příběhy vypráví jednotlivé luxusní zámecké pokoje, a to příběhy obrazů starých českých malířských mistrů. Značnou zásluhu na galerijním konceptu celého hotel má Oblastní galerie Vysočina, právě ta zapůjčila originály jedinečných prací starých českých mistrů, které zdobí rozsáhlé reprezentativní prostory zámku. Samotná díla se ale podařilo dostat i do jednotlivých pokojů. Proto můžete z pohodlné postele v Grande Luxury suite U lesní tůňky pozorovat stíny stromů na vodní hladině zachycené Aloisem Kalvodou na stejnojmenném obrazu nebo nasávat atmosféru řeky Sázavy ztvárněnou Bedřichem Havránkem, žákem slavného Antonína Mánese, v Grande Luxury Suit U Sázavy. Příběhy v sobě nese i zámecká restaurace v historických prostorách.

Legendy a pohádky

Jste-li spíše fanoušky tajemných příběhů a pověstí, vychutnejte si pohádky na dobrou noc, které najdete vytištěné na každém jednom pokoji. Ale nejedná se o povídačky zcela fiktivní, ale strašidelné legendy a povídačky místního kraje. Je jen na vás, čemu uvěříte. 

Publikováno: 01. 02. 2024

Kategorie: Dovolená v ČR

Autor: Alena Dvořáková