Praktické tipy

Řidiči pozor: Na co se připravit před cestou do zahraničí?

Čeká vás vytoužená dovolená a už se vidíte v lehátku na liduprázdné pláži? Pokud cestu do zahraničí za volantem absolvujete pravidelně, nemusíme vám připomínat, že se řízení vozidla u nás a v cizině v mnohém liší. V případě, že se chystáte na své poprvé, buďte na pozoru o to víc. Ještě než vyrazíte, přečtěte si důležité tipy a doporučení. Prozradíme vám, na co si dát pozor a minimalizovat riziko nepříjemných problémů.

Zkontrolujte si stav pneumatik

Samozřejmost? Pro většinu motoristů bohužel nikoliv. Ze statistik automotoklubu ÚAMK vyplývá, že zhruba 70 % motoristů vyráží do zahraničí s podhuštěnými pneumatikami. Ty přitom výrazně ovlivňují chování vozu a mohou být příčinou dopraví nehody. Navíc zvyšují spotřebu vozu a jsou náchylnější k proražení.

Důkladnou kontrolou by samozřejmě měly projít také brzdy, provozní kapaliny a v neposlední řadě tzv. servisní balíček. Raději si ověřte, zda vám něco nechybí v platné lékárničce a jestli máte reflexní vestu či sadu pro výměnu pneumatik.

Seznamte se se specifickými pravidly silničního provozu

Dopravní značení vodorovné i svislé je sice ve všech zemích Evropské unie téměř totožné, ovšem zcela standardizované není a některé země používají značky, na které na českých silnicích nenarazíte. Seznamte se s nimi v předstihu, ať nemusíte omlouvat neznalost před místním šerifem. A pozor – během cesty mějte oči na šťopkách, i kdybyste ji znali nazpaměť. Nikdo vám nezaručí, že se na ní nedávno objevilo přechodné dopravní značení.

Na webu ÚAMK najdete informace o aktuálních změnách v předpisech jednotlivých zemí. Nastudujte si je!

Nezapomeňte se pojistit

Dopravní nehoda, ke které dojde v zahraničí, je pro většinu řidičů velmi stresující stresující. Informujte se proto u své pojišťovny o doporučeném postupu a případně si sjednejte jiné pojištění s lepším pojistným krytím. Jeden nikdy neví, kdy se může hodit.

Reklama

Chcete si na dovolené pořídit nádherné fotografie? Vsaďte na smartphone iPhone 12 s kterým budete fotit jako nikdy předtím!

Plánujete dovolenou na kolech? Nezapomeňte si pořídit funkční cyklo triko a kalhoty. Koupíte je výhodně v e-shopu Kilpi!

Prodej dovolených

Dovolená na chatě je TOP!

I dovolená v ČR umí být stále okouzlující a plná zážitků. Stačí, když navštívíte Jeseníky či Krkonoše a zarezervujete si hezké chaty k pronájmu někde na okraji lesa nebo u potoku. Na své si přijde celá vaše rodina. Děti si pohrají u chaty, vy si uvaříte chutný guláš, a navíc si můžete naplánovat i turistiku po okolních lesích. Vybírat pěkné chaty můžete například na stránkách chaty Krkonoše, přes portál MegaUbytko.cz