Úrazy na vodě v posledních letech přibývají. Buďte připraveni

I když, ono j to těžké. Jak se připravit na nepředvídatelnou situaci. To snad ani nejde. Rozhodně je ale na místě být obezřetný a snažit se předvídat. Také se nevrhejte po hlavě do neznámých vod a buďte opatrní. Ještě předtím, než vyrazíte, je potřeba zjistit klasifikaci vodácké obtížnosti řeky, na kterou se vydáváte.

Nezapomeňte, že řeka umí být zrádná

Úrazy a utonutí jsou nepříjemnosti, které mohou v letních měsících ohrozit dokonce i ty, kteří volí jako volnočasovou kratochvíli i obyčejné koupání. Jednoznačně ani vodáci by tak neměli v žádné chvíli zapomínat na to, že řeka je nezkrotným živlem, který jen máloco těm, kteří se v jeho těsné blízkosti pohybují, „odpustí“. Kritickými místy jsou zejména jezy, které mohou znamenat až smrtelné nebezpečí. Dokonce ani zkušený vodák se nemusí být schopen dostat z takzvaného vodního válce, což je rotující proud vody pod jezem. Těch vysloveně nebezpečných je v Česku kolem 140. Jsou to ty, které vodákům umí znepříjemnit život i při normálním stavu vody. Zvýšený průtok je však nebezpečný i pro řeky jinak sjízdné. Nicméně extrémně vysoký stav může naopak znamenat skrytí překážek obvykle přístupných poměrně hluboko pod hladinu.

Poprvé na Vltavu? Rozhodně

Vltava patří mezi sjízdné řeky v ČR, na které se vydává drtivá většina vodáků. Proto se často může stát, že je na ní plno jako na Václaváku a na sjíždění jezu se čeká fronta podobně jako na banány. Na druhou stranu Vltava je úchvatná řeka, na kterou mohou Pražáci vyrazit klidně i po práci. Protéká centrem města i krásnou krajinou v okolí. Je to malebná řeka, kterou lze prozkoumat na lodi nebo kajaku a sjíždět její tok od historického Karlova mostu až po rušné smíchovské přístaviště bárek. O víkendu si můžete udělat čas a zajet po Vltavě i mimo Prahu. Anebo si na ní vyhraďte času více a vydejte se na Vltavu na vodáckou dovolenou. Na této řece je pořád, co objevovat. A s veškerým vybavením vám pomohou v půjčovně lodí na Vltavě.

Na kanoi se necítíte?

Zejména, pokud nejste zvyklí, může pro vás být kanoe problém. Houpe se a naklání a někomu to zkrátka nemusí dělat dobře. I tak se ale vodáckého zážitku nemusíte vzdát. V půjčovně raftů vás vybaví mnohem stabilnějším plavidlem, na které se dokonce vejde více lidí než jen tradiční dva jako na kanoi. Dovolenou si tak budete moci užít i s partou přátel anebo s celou rodinou

Publikováno: 01. 05. 2023

Kategorie: Dovolená v ČR

Autor: Alena Dvořáková